Vakar po makroekonomikos egzamino prigriebiau nestorą, lengvai skaitomą Lawrence C. Katz knygą „Keep your brain alive“. Knygoje aprašoma, kaip veikia smegenys, kokiu būdu informacija pateikiama ir išsaugojama, pateikiami seniai nusistovėjusių mitų pataisymai (pvz. kad naujos smegenų ląstelės vis tik yra sukuriamos), bendri patarimai kaip rutiną, kuri nestimuliuoja smegenos veiklos, pakeisti į lengvą smegenų lavinimą.
Knygoje aprašyti net 83 būdai kaip lavinti smegenis, visų čia nepateiksiu, tik labiausiai patikusius ir lengviausiai panaudojamus.
Dienos pradžia ir pabaiga:
- Prausimasis užmerktomis akimis – stimuliuosite smegenis pakeisdami regėjimą į jutimą ir prisiminimus.
- Dantų valymasis nedominuojančia ranka – (galima pakeisti ir skutimąsi, šukavimąsi, valgymą, marškinių sagų užsegimą ir t.t.) skatina naudoti kitą smegenų pusę.
- Įveskite naujovių – sumaišykite rytinių darbų seką (pvz. pavalgykite, o tik poto nusiprauskite ir pan.); vedžiokite šunį kitu maršrutu, išbandykite naują TV/radijo kanalą. – naujovės rutinoje stipriai padidina smegenų veiklą.
- Klausymosi malonumas – skaitykite pvz., laikraštį, knygą, garsiai su partneriu/draugu, poto pasikeiskite vaidmenimis (vienas skaito, kitas klauso) – supratimas ir smegenų veikla smarkiai skiriasi skaitant ir klausantis.
Reguliarus važinėjimas/ėjimas į darbą/mokslo įstaigą:
- Nematoma pradžia – jeigu važiuojate į darbą, įsėskite į mašiną, susiraskite raktelį, užsisekite diržą ir panašius dalykus atlikite užsimerkę. Lavinama erdvinė atmintis.
- Išminkite naują taką – išbandykite naują maršrutą, kad pasiektumėte galutinį tikslą. Naudodami tą patį maršrutą, smegenys įsijungia į auto pilotą.
- Lietimo lavinimas – kai stovite kamštyje, įberkite įvairių monetų į puodelį ir nežiūrėdami bandykite atpažinti kokia tai yra moneta.
- Bendravimas – jeigu perkate laikraštį, pirkite jį iš žmogaus, o ne automato; atsiskaitydami už prekes mokėkite grynais vietoj to, kad kreditinės kortelės. Bendravimo vengimas turi neigiamų efektų sugebėjimui atpažinti.
- Minčių reiškimas – jeigu važiuojate automobiliu keliese, vietoj laikraščio skaitymo pasirinkitę vis kitą temą diskusijoms.
Darbe:
- Pertvarkykite savo darbo vietą – perstatykite kompiuterį, klavetūrą, pelę, telefoną, šiukšlinę (galite pastatyti už stalo, taip kad popierių galėtumėte išmesti tik nuo sienos). Smegenys turės progą pagalvoti apie naują išdėstymą.
- Brainstorming’as – greitas įvairių idėjų generavimas arba problemos sprendimų būdų galvojimas, asocijacijų naudojimas…
- Tebevykstanti šachmatų partija – kai kuriose darbovietėse prie kavos aparatų yra palikta šachmatų lenta, kiekvienas darbuotojas gali ateiti ir padaryti ėjimą. Taip turite įsigilinti į dabartinę situaciją ir apgalvoti tinkamiausią ėjimą, tačiau ilgalaikės strategijos įgyvendinti nepavyks.
- Pasaulis aukštyn kojom – apsukite savo laikrodį, nuotraukas, kalendorių 180 laipsnių. Analitinė smegenų pusė gaus didelę apkrovą, kol sugebės suprasti pasikeitimus.
Parduotuvėje:
- Atsitiktinis maistas – nueikite į parduotuvę be pirkinių sąrašo ir pabandykite sugalvoti, ką būtų galima pasidaryti iš prekių kurios skaniai kvepia, suteikia teigiamus jausmus …
- Pratimai prekybos centre – pakeiskite apsipirkinėjimo trąsą (neikite pelningiausiu(parduotuvei) keliu), naudokite skirtingus pojūčius rinkdamiesi obuolius(venkite regėjimo :)), pakeiskite lentynų skanavimo techniką (geriausi produktai ne visada padėti akies lygyje).
- Lobio paieška – tegul draugas apibūdina tam tikrą prekę neįvardindamas jos pavadinimo, o jūs pagal tą aprašymą bandote suvokti kas tai galėtų būti…
Prie stalo:
- Pakeiskite sėdėjimo vietą – keičiasi druskos ar cukraus pasiekimas, kambario vaizdas, asociacija su sėdima vieta.
- Nosies ignoravimas – dauguma ką vadiname skoniu ištikrųjų priklauso nuo kvapo, todėl ragaudami naują maistą užsikimškite nosį, taip susidarysite kitokį įspūdį apie maistą.
- Naujovės maisto valgyme – sukeiskite maisto valgymo tvarką (desertas prieš pagrindinį patiekalą(neaišku kas gautųsi:])), valgymo vietą, ranką kuria valgote. Taip pat galite padaryti mišinį (kokio dar neesate darę) sutrindami vaisius ir daržoves.
- Maistas mąstymui – valgydamijaponišką, kinietišką, brazilišką ir kt. maistą, galvokite apie šalies kultūrą, žmonis, papročius ir pan.
- Maisto atpažinimas iš kvapo, skonio ir lytėjimo.
- Vyno degustaciją užsimerkus, bandant atpažinti jo spalvą, aromatą ir skonį.
- Maisto gaminimas iš „eskizo“ – pabandykite sumaišyti įvairius produktus ir padaryti kad ir elementarų padažą makaronams. Jūsų smegenys apkraunamos įvairiomis užduotis, kol pjaustoma, ragaujama, derinama…
Poilsio metu:
- Naujos vietos, nauji veidai – keliaukite kur dar nesate buvę, susipažinkite su nepažįstamais žmonėmis.
- Stovyklavimas – čia didžiausia tikimybė patirti tai, ko nesate patyrę ankščiau. Jūs būsite atsakingas ne tik už nakvynės vietos paruošimą, tačiau ir maisto gaminimą…
- Važiavimo malonumas – iškeliaukite su šeima ar draugais be jokio maršruto ar galutinio tikslo. Kiekvienas keleivis (iš eilės) pasako kurį kelią pasirinkti, kurioje sankryžoje pasukti, kur sustoti ir panašiai. Tai ne tik malonumas, bet ir smegenų lavinimas.
- Improvizuokite – įsirašykite TV laidą ir sudubliuokite ją savo ruoštu; žiūrėkite šeimos video grojant skirtingai muzikai; klausykitės muzikos ir stenkitės atpažinti kokie instrumentai naudojami.
- Gestų kalba – Kalbų mokymasis yra vienas iš geriausių būdų palaikyti jūsų smegenų veiklą, tačiau mokytis gestų kalbą yra ypač naudinga. Ji reikalauja išmokti panaudoti rankų judesius ženklams rodyti, o smegenys turi įprasti sieti tuos judesius tuos judesius su prasme; taip susiejamos regėjimo ir bendravimo funkcijos. Sugebėjimas išmokti ir įvaldyti šią kalbą riekalauja daug pastangų, tačiau gerokai pagerina bendravimo įgūdžius.
- Smegenų maratonas – bėgiojimą sporto klube (rutina) pakeiskite į bėgiojimą parku. Juk ten niekada negali žinoti, kas gali atsitikti už sekundės (posukis, šuns lojėjimas, netikėta kliūtis…)
- Įsitaisykite betkur – išbandykite paukščių stebėjimą; pamaitinkite antis; įsitaisykite ant suoliuko, užmerkite akis ir įsiklausykite į aplinką.
- Nauji hobiai – neišbandytų hobių įvaldymas reikalauja skirtingų pojūčių naudojimo, o tai skatina smegenų veiklą..
JAV mokslininkai patvirtino faktą, kad protas turi būti nuolat lavinamas, kad išlaikytų savo funkcionalumą dabar ir senatvėje. Proto treniruotės gali būti nebrangus vaistas nuo senėjimo ir atminties suprastėjimo.
kovo 18th, 2009 at 4:15 pm
Liuks aprasymas. labai patiko
balandžio 22nd, 2009 at 11:10 pm
Geras!
gegužės 4th, 2009 at 9:50 am
Proto lavinimas – viena iš įdomesnių veiklų, o taip pat ir turinti naudos ateičiai. Puikūs pratimai, dėkui!
gegužės 10th, 2009 at 8:47 pm
Super. Idomu :)
rugsėjo 20th, 2009 at 8:03 pm
Vis bandau siekti aukštumų ne tik iš teoretinės pusės, bet ir iš proto, tad kasdieninis proto treniravimas yra vienas iš būdų, bent jau aš taip manau…
liepos 25th, 2010 at 10:48 am
Nežinau ar jau bandei, bet siūlau išbandyti proto lavinimo ir treniravimo programą – gbrainy, kuris yra lyg žaidimas, kuriame galima rinktis iš keturių sričių: loginis mąstymas, mintinas skaičiavimas, atminties lavinimas ir anglų kalbos užduotys.
rugpjūčio 28th, 2012 at 2:48 am
As susidomejau lavinimu smegenu bet ar pralavinsiu
balandžio 5th, 2013 at 4:03 pm
http://helis.lt/atminties-lavinimas-ir-patarimai-uzmarsuoliams/
dar keli patarimai čia :)
balandžio 27th, 2015 at 6:23 pm
Labai naudingas metodas – mažiau užrašų knygučių, daugiau įsiminimo.
liepos 27th, 2024 at 4:09 pm
Save now a high quality utility bill print and mail services that is this week available in addition at great prices this week only!
liepos 27th, 2024 at 9:44 pm
Hire now a high quality personal trainer near me that’s this week available in addition at great prices this week only!