Investuotojo išpažintis, arba ką nutyli banko konsultantas.

Tikriausiai nesuklysiu sakydamas, kad ši knyga yra pirmoji lietuvio autoriaus knyga apie investavimą, kuri nėra išversta iš kitos užsienio kalbos. Knygos autorius, Rokas Lukošius, investavimo srities profesionalas, dirbęs analitiku, investicijų valdytoju, o taip pat ir „Finastos“ analizės departamento vadovu, dalijasi savo dešimties metų darbo ir asmenine investavimo patirtimi su esamais ir labiausiai būsimais investuotojais.

Šią knygą labiau rekomenduočiau naujokams, kurie dar tik žengia pirmuosius žingsnius arba tiems, kurie visą tobulėjimo ir žinių įgijimo procesą norėtų pagreitinti. Knygoje nagrinėjamos įvairios temos, pradedant visiškais pradmenimis, pristatant rizikos, pinigų vertės dabar ir ateityje sąvokas, apžvelgiant įvairias turto klases, pristatant pagrindinius akcijų ir įmonių vertinimo rodiklius; taip pat pasakojami įvairūs triukai, kurių griebiasi finansų konsultantai norėdami parduoti savo produktus.

Pavyzdžiui, vertinant fondo valdytojo efektyvumą ir žiūrint, kiek fondui pavyko uždirbti palyginamojo  indekso atžvilgiu, reikia atkreipti dėmesį, su kokiu indeksu lyginama, ar indekso skaičiavimo metodikoje įtrauktas dividendų mokėjimas ar ne, nes šie dalykai gali smarkiai iškraipyti rodiklius. Taip pat siūloma išanalizuoti visus mokesčius, taikomus investuojantiems į fondus  –  jų yra įvairių ir ganėtinai paslėptų, –  nes tai smarkiai  paveiks investicijų pelningumą ilgalaikėje perspektyvoje.

Tik pradėjus skaityti knygą, buvo labai smalsu, kaip autoriui pavyks į romano formą sudėti visus finansinius terminus ir santykinius rodiklius, tokius kaip standartinis nuokrypis, beta, P/E ar EV/EBITDA. Tačiau galiu pasakyti, kad tai pavyko išties gerai.

Knygos aprašyme minima, kad knyga turėtų aprėpti ir investavimo praktiką Lietuvoje, tačiau jos šiek tiek pasigedau. Nors skaitant spėlioji kokia akcija turėtų slypėti už vieno ir kito pavadinimo, bet tai tikrai nepavadinčiau „Investavimo praktika Lietuvoje“. Knygoje nekalbama, kokios paslaugos ir finansiniai instrumentai egzistuoja Baltijos biržose, o kuriuos galima pasiekti tik labiau išsivysčiusiose rinkose.

Susiję įrašai

One Response

  1. Finansistas Says:

    Knygos autoriaus interneto svetainė finansų bei investavimo tema: http://www.finansistas.net

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.