Baltijos šalių akcijų koreliacija

Tęsiant tradiciją, kaip ir praeitais, taip ir šiais metais apskaičiavau pavienių akcijų koreliaciją su kitomis akcijomis (praėjusių metų akcijų koreliacijų lentelė), o taip pat pridėjau ir koreliaciją su akcijų rinkų indeksais. Tyrimui buvo naudojami dieniniai pusės metų (2008-12-22 – 2009-06-24) duomenys, o akcijos nagrinėjimui buvo daugiau mažiau parinktos pagal jų likvidumą. Tačiau renkant duomenis teko pastebėti kad kai kurių akcijų kaina per savaite nelabai pakinta (dėl bendros apyvartos Baltijos akcijų rinkose sumažėjimo) ir tai gali atvaizduoti nevisai teisingus tyrimo rezultatus.

Bendrai, koreliacija parodo ryšį tarp dviejų kintamųjų (šiuo atveju – akcijų kainų pokyčius). Tobula koreliacija būna, kai koeficientas lygus 1, atvirkštinė (akcijų kainos juda priešinga kryptimi) – -1, ir tarpusavio santykio nėra, kai koeficientas lygus 0. Koreliacija galima panaudoti sudarant diversifikuotą portfelį : jeigu matote, kad koreliacija yra stipri (pvz.:SRS1L ir UKB1L – 0.70), tai jums turėtų duoti ženklą, kad akcijos glaudžiai susijusios ir vienai krentant tikriausiai kris ir kita. Tad formuojant portfelį galima būtų įtraukti ir akcijų su neigiamomis koreliacijomis ar su nulinę koreliacija.

Didžiausia koreliacija: SRS1L ir UKB1L – 0.70 ; SAB1L ir UKB1L – 0.54

Mažiausia koreliacija: DKR1L ir RSU1L – -0.23; TVEAT ir RSU1L – -0.23

RT

Spauskite čia norėdami atsisiųsti PDF formatu.

Paskaičiavau ir koreliacijų skirtumus tarp praeitų ir šių metų tyrimų, tai didžiausias skirtumas atsirado tarp LDJ1L ir ZMP1L – 0.45; TKM1T ir ARC1T – 0.44; RSU1L ir DKR1L – 0.43. O visų skirtumų vidurkis lygus 0.12 punktų.

Artimiausiu metu žadu padaryti kiek rimtesnį tyrimą ir naudoti vienų ar dvejų metų duomenis ir skaičiuoti tik savaitinius pokyčius, taip išvengiant tam tikrų netikslumų dėl besivystančių akcijų rinkų statuso ir ganėtinai mažo likvidumo rinkoje. Jeigu turite kokių pasiūlymų ar idėjų – mielai jas išklausyčiau ;)

Sėkmės

Susiję įrašai

7 Responses

  1. Mr-Script Says:

    Kaip koreliaciją skaičiavai? tiesiogiai ėmei dvi akcijų kainas ir skaičiavai koreliaciją? ar ėmei akcijų kursų pokyčius? jei taip už kokį laikotarpį? diena, savaite, metai? :)

    siaip teisingiausia manau butu skaiciuojant koreliacija tarp dienos akciju kursu pokyciu ;)

  2. Justas Says:

    Koreliaciją skaičiavau imdamas dviejų akcijų dieninius kursų pokyčius:)

    O kitą tyrimą su savaitiniais duomenimis noriu daryti, nes pasak vieno klasikinės portfelio teorijos profesorių, nėra tikslinga naudoti dieninius duomenis dėl skirtingų uždarymų laikų – ne visada paskutinę minutę įvyksta sandoris (by kafka)

  3. kafka Says:

    Nepamirsk dividentu :) Gali dar pasidaryti continuous correlation grafika – matysi kaip koreliacija kinta.

  4. Justas Says:

    kafka, kafka, negi spekuliantai neišmokino to žodelio su raide d vietoj t ?:)

    Kalbant į temą, tai nelabai išsivaizduoju kaip padaryti continuous correlation grafiką, ekonometrijos dar nepraėjom :(

    Bet kitimą paskaičiavau rankutėmis, atimdamas/pridėdamas buvusią ir dabartinę koreliaciją, bet turbūt tai ne tas pats..

  5. król Polski Says:

    Ziurek, jau ir time series atsiras po keliu metu ;)

  6. mattux Says:

    Teisingai kafka pastebejo, si lenetele nieko neatskleidzia, imant cont. time corr ir ilgesnius laikotarpio duomenis, matytum realesni vaizda. Atvirai, tai dabartinis kurinys, manau, yra klaidyngas, su vidutine koreliacija 0.1 imanoma diversifikuoti sistematine rizika iki beveik minimumo, ko realybeje baltijos rinkoje neimanoma.
    Patarciau imti savaitinius 3-5 metu duomenis. Be ekonometrikos imanoma ziureti kaip kinta corr per laika, paprasciausiai imonatuojant rolling windows i modeli.
    btw, kafka, visai pamirsau apie sarasa knygu kurias zadejau tau atiusti. Pasistengsiu kita savaite ;)

  7. Justas Says:

    Dėkui už komentarą. Kas dėl kelių metų savaitinių duomenų, tai žadu tą artimiausiu laiku padaryti, o dėl kitų dalių tai jau turėsiu su tavim arba kafka pasikonsultuoti ;)

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.