Ne per seniausiai pradėjau žiūrėti anglų režisuotą laidą Dragons’ Den, kurios metu pradedantieji verslininkai pristatinėja savo verslo idėjas penkiems „drakonams“ – gerai žinomiems verslininkams su įspūdinga patirtimi verslo pasaulyje. Pristatantieji savo verslus paaiškina apie savo idėją, verslo modelį, ateities planus ir kokią dalį akcinio kapitalo jie yra pasiryžę atiduoti už jų nustatytą kainą. Iki pat įžengimo į studiją, „drakonai“ nėra susipažinę su verslo idėjomis, kurios bus siūlomos, todėl galutinį sprendimą – investuoti ar ne – jie turi priimti iškart po idėjos pristatymo ir detalesnio išsiaiškinimo apie būsimą verslą.
Viena Dragons Den laida trunka apie valandą, tačiau ji greitai prabėga, kai įsijauti į investuotojų vaidmenį ir bandai įžvelgti, kokių problemų tam tikras verslas gali turėti, ar kokius klausimus reikėtų užduoti norint galutinai išsiaiškinti apie verslo potencialą. Taip pat, iš patyrusių investuotojų išgirsti neįkainojamų įžvalgų apie produktą ar rinką, į kurią bandomą įsiveržti.. Ir galų gale, žinoma, pastebi, kokios sudedamosios detalės yra svarbiausios prezentacijos (ang. pitch) metu ir kaip išvengti kai kurių klaidų.
Patarimai kaip pristatyti verslo idėją potencialiam investuotojui (arba pastebėjimai iš Dragons Den):
1) Prezentacija. Pasirepetuokite savo kalbą ar pagrindinius jos punktus, kuriuos ruošiatės pristatyti ir pasistenkite, kad jūsų prezentacija praeitų sklandžiai, nes tai pirmas žingsnis investicijos link (kurį, beje, ne visi sugeba praeiti).
2) Pristatykite ne tik idėją, bet ir verslo modelį. Idėja, be verslo plano ir modelio visada išliks tik idėja, tad nepamirškite išsamiai paaiškinti, kaip žadate uždirbti pinigus iš savo idėjos.
3) Protingai įvertinkite savo verslą. Siūlydami akcijų dalį savo įmonėje, pradedantieji verslininkai dažnai smarkiai pervertina savo įmonę, o tai atbaido potencialius investuotojus, kurie jau turi patirties ir žino, kad tokios kainos negautum net akcijų biržoje (pvz. 1.5 mln. svarų už pristatytą prototipą, kuris net jeigu ir veiktų, neaišku ar sugebėtų sugeneruoti pakankamas grąžas).
4) Žinokite savo ateities planus, įmonės veiklos rezultatus, bei prognozuojamą pelningumą. Įsitikinkite, kad puikiai žinote praeitų metų įmonės veiklos rezultatus (bent jau pardavimus, bendrąsias pajamas ir pelną), nes investuotojams sunku būtų bendradarbiauti su žmonėmis, kurie neskiria bendrųjų pajamų nuo pelno ir panašiai. Žinokite, kur panaudosite gautus pinigus (jeigu pradėsite kalbėti apie algos pasiskyrimą sau – neigiamas atsakymas jau ne už kalnų) ir kokie yra prognozuojami veiklos rezultatai ateinantiems trejiems metams.
5) Atlikite namų darbus. Išsiaiškinkite, koks galėtų būti maksimalus rinkos dydis siūlomam produktui, kokie konkurentai veikia šioje srityje, kas bus jūsų tiekėjai, kaip jūsų idėja atrodo kitiems, kokia jūsų produkto savikaina, kaip jūs reklamuosite savo idėją ir panašiai.
6) Patentas. Jeigu pristatinėjate produktą, tikriausiai pirmas klausimas, kurį gausite – ar jis patentuotas? Investuotojai neinvestuoja į gaminius, kurie gali būti greitai nukopijuoti.
7) Derybos. Būkite pasiruošę derėtis, nes retai pasitaiko, kad kompanija būna įvertinta už tiek, kiek galutinai sutinka investuoti. Apsispręskite, kokia maksimali dalis įmonės, kurią galite atiduoti, nes kartais būna paprašoma ir 51% dalis.
8) Apsirenkite atitinkamai. Nors dauguma pristatyti verslo idėjų ateina su švarkais ir kaklaraiščiais, tačiau pasitaiko ir tokių, kurie ateina su džinsais ar megztukais, o tai neigiamai gali paveikti kai kuriuos investuotojus.
9) Pasiruošimo niekada nebus per daug! Entuziazmas, motyvacija ir vizija yra būtina kiekvienam.
Tikiuosi, šis įrašas bus naudingas ir pagelbės siekiantiems investicijų į jų verslą. Dragons Den galite žiūrėti YouTube.com arba kitur.
gegužės 28th, 2010 at 10:19 am
Man tai gan paradoksaliai skamba kai pristatinėjama dar tik _idėja_, bet prašoma pateikti planus penkmečiui (būtų šaunu, jeigu startup’as galėtų numatyti metus į priekį), rezultatus ir, dėmesio dėmesio, pelningumą. Kitaip tariant neturint nieko, iš teorinių prielaidų papiešiam kaip bus viskas gerai ir tą rimtai gali vertinti investuotojai-verslo banginiai? :-)
gegužės 28th, 2010 at 12:46 pm
Sutinku, kad prognozės yra labai subjektyvios (ir retai išsipildančios), taip pat, kaip ir kompanijos vertės nustatymas pasirenkant sau palankias prielaidas.
Abejoju, kad šie verslo banginiai investuoja remdamiesi pristatančiųjų pateiktomis prognozėmis, tačiau atsižvelgia į tai, kaip jie mato savo verslo perspektyvą (tarkim buvo ir tokių, kurie iš start-up žada per metus sugeneruoti 2 mln. svarų pardavinėjant motyvacines knygas). Tačiau jeigu pateiksi ganėtinai neambicingas prognozes, kad po trejų metų pasieksi 200k apyvartą, tai tikrai nesužavėsi verslo banginio investuoti į tave.