Likvidumas Baltijos akcijų rinkose

SSE Rigos finansų specializacijos kurso metu turėjome galimybę panagrinėti Lietuvos, Latvijos ir Estijos akcijų rinkų likvidumą (ir kitus rinkos aspektus) pagal tam tikrus likvidumo rodiklius, kuriuos galėjome apskaičiuoti iš ganėtinai išsamios duomenų bazės. Rezultatai investuotojams turėtų būti nuspėjami, tačiau likvidumo dinamika gali patraukti akį.

Kodėl akcijų rinkose kotiruojamoms kompanijoms turėtų būti svarbu, kad jų akcijos būtų likvidžios ? Moksliniai darbai teigia, kad likvidesnės akcijos yra labiau vertinamos nei nelikvidžios akcijos, nes investuotojai prireikus gali jas greičiau parduoti ir patirti mažesnes sandorio išlaidomas, kurias sudaro tarpininko komisinis mokestis ir skirtumas tarp pirkimo ir pardavimo kainų (ang. bid-ask spread). Investuotojai rinkdamiesi potencialias akcijas, apskaičiuoja tikėtiną investicijų grąžą, į kurią teoriškai įtraukia santykinį skirtumą tarp pirkimo ir pardavimo kainų. Kuo didesnis šis skirtumas, tuo prasčiau vertinama akcija, nes norint parduoti akcijas gali tekti paaukoti visą uždirbtą grąžą. Vadinasi, bendrovės gali padidinti savo kapitalizaciją pasitelkdamos įvairias priemones (pvz. rinkos formuotojus, skaidrumas, ir t.t.) ir sumažindamos šį skirtumą.

Vienas iš paprasčiausių likvidumo rodiklių – santykinis pateiktas skirtumas (ang. quoted spread) tarp pateiktos pirkimo ir pardavimo kainos. Apskaičiavę šį rodiklį 2005-2010 m. periodui, galime daryti išvadas, kad Estijos rinka buvo pati likvidžiausia per visą tyrinėjamą laikotarpį, Lietuvos akcijų rinka šiek tiek atsiliko nuo Estijos, o Latvijos akcijų rinka buvo nelikvidžiausia. Punktyrinės linijos parodo vertę pridėjus arba atėmus du standartinius nuokrypius.

likvidumas_1

Kitas rodiklis, kuris yra šiek tiek patobulinta santykinio skirtumo versija, yra vadinamas efektyviu skirtumu (ang. effective spread) tarp pirkimo ir pardavimo kainos, ir parodo įvykusių sandorių išlaidas. Tuo tarpu, realizuotas skirtumas į skaičiavimus įtraukia ateities (pvz. kitos valandos, ar uždarymo) kainų skirtumą. Šis rodiklis gali būti mažesnis už efektyvų ir pateiktą skirtumą, jeigu sandoris paveikė kainą (pvz. didelis pirkimo sandoris dažnai pastumia akcijos kainą į viršų), ir tai reikštų, kad pirkimo išlaidos buvo mažesnės, nei buvo manyta.

likvidumas_2 likvidumas_3

Kitas plačiai akademinėje literatūroje naudojamas rodiklis – ILLIQ, kuris apskaičiuojamas sudedant kiekvienos dienos santykį tarp absoliučios grąžos ir apyvartos. Tikriausiai niekas nenustebs, kad ir šis rodiklis signalizuoja, jog Estijos akcijų rinka yra pati likvidžiausia, o Latvijos rinka mažiausiai likvidi.

Ir žinoma, visiems gerai žinomas apyvartos indikatorius:

likvidumas_4

Susiję įrašai

8 Responses

 1. Saulė Says:

  Sveiki, labai sudomino Jūsų darbas apie rinkų likvidumą. Norėčiau paprašyti plačiau pakomentuoti ILLIQ rodiklį, nes niekur nerandu daugiau informacijos apie jį. Ačiū

 2. Justas Says:

  Labas, galima labai plačiai apie jį parašyti, bet būtų gerai žinoti kas tiksliai domina. Suradau keletą neblogų informacijos šaltinių, kurie aprašo ILLIQ rodiklį:

  http://goo.gl/BAs0i & http://goo.gl/Lt3Dd

  Jeigu dar kas bus neaišku, būtinai rašyk.

 3. Saulė Says:

  Ačiū už informaciją, manau man jos pakaks.

 4. Ausra Says:

  Sveiki. Norėjau pasiteirauti gal pasiūlytumėte kokių knygų šia tema apie akcijų rinkų likvidumą?

  Iš anksto dėkoju.

 5. Justas Says:

  Konkrečių knygų negalėčiau parekomenduoti, tačiau siūlau užeiti į ssrn.com ir paieškoti akademinių tyrimų su „liquidity/liquidity in stock market“ raktažodžiais. Juose galima rasti ne tik informacijos apie likvidumą akcijų rinkose, bet ir galima rasti ir tolimesnių nuorodų į aktualius akademinius resursus likvidumo tema.

 6. Emilija Says:

  Sveiki. Iškilo toksai klausimas – ar rinkos likvidumas traktuojamas kaip toje rinkoje prekiaujamų akcijų likvidumų suma? Nes tarkim skaičiuojant likvidumo matą – quoted spread, tai jis paskaičiuojamas vienai akcijai ir kaip rinkos likvidumo matas pateikiamas visų akcijų quoted spread vidurkis? Dėkoju iš anksto už paaiškinimą

 7. Ausryte Says:

  Justa, turiu tau klausimą: kodėl tavo nuomone Estijos rinka yra pati likvidžiausia iš šių trijų? Kokie estų VP rinkos pranašumai, lyginant su Lietuvos ir ko Lietuvos VP rinka galėtų pasimokyti iš Estijos?

 8. Ausryte Says:

  Justai, turiu tau klausimą: kodėl tavo nuomone, Estijos rinka yra pati likvidžiausia iš šių trijų? Kokie estų VP rinkos pranašumai, lyginant su Lietuvos ir ko Lietuvos VP rinka galėtų pasimokyti iš Estijos?

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.