Taupymo lakštai, euroobligacijos ir indėliai

Kadangi taupymo lakštai jau pradėti platinti, norėčiau aptarti tris gan saugius investavimo instrumentus – taupymo lakštai, euroobligacijos ir indėliai.

Pagaliau LR valdžia sugalvojo, kad skolintis galima ir iš Lietuvos gyventojų mokant tam tikras palūkanas ir taip išlaikyti palūkanas  šalies viduje, o kartu ir  gerinti ekonominę situaciją. Gaila, kad šito nebuvo sugalvota, kuomet valdžia skolinosi už dviženkliuss procentus iš užsienio bankų… Kaip jau tikriausiai teko girdėti, valstybė nuo vakar (gegužės 19d.) pradėjo platinti taupymo lakštus už kuriuos bus mokamos 7,05% metinės palūkanos, o jų išpirkimas numatomas po metų. Kol kas taupymo lakštus galima įsigyti tik internetinėje svetainėje: http://www.vtl.lt bet vėliau numatoma galimybė jų įsigyti ir Lietuvos pašte, ir tiesiogiai banko skyriuose. Emisijos dydis neribotas, tad galite nešti kad ir visas turimas santaupas ;)

Taigi keletas pliusų kuriuos pavyko įžvelgti:

 1. Nėra komisinių mokesčių, kuriuos reikėtų mokėti tarpininkui
 2. Gautos pajamos iš taupymo lakštų nėra apmokestinamos ir deklaruojamos.
 3. Mažesnės rizikos instrumentas, nes jų išpirkimą garantuoja valstybė.
 4. Palūkanos „nusėda“ Lietuvos piliečių kišenėse.
 5. Prieinama kaina, nes nominali vertė lygi 100lt.

Taip pat galima investuoti ir į trijų metų trukmės LR euroobligacijas, kurios šiuo metu siūlo 4,89% metinį pajamingumą (ketverių metų euroobligacijos siūlo 6,5% metinį pajamingumą), tačiau jos jau išplatintos ir dabar vyksta tik prekyba jomis. Pliusai yra tai, kad  Lietuvos Vyriausybė atsakinga už jų išpirkimą, tad garantija  išlieka ta pati(imho), o taip pat jos denominuotos eurais, tad valiutos devalvavimo rizika iš karto išnyksta. Tačiau jų kaina siekia apie 1000eurų, tad daugelis gali neišgalėti įsigyti keletos vienetų (bent jau DnB Nord platina po 5vnt.). O norint parduoti ankščiau nei išpirkimo data, teks prarasti apie 3,5% nuo visos sumos (dėl pirkimo/pardavimo skirtumo)., o jeigu parduosite ankščiau neišlaikę jų vienus metus, teks susimokėti GPM.

Trečioji galimybė – dėti metų trukmės indėlį į lietuviško kapitalo banką  ir gauti nuo 9% palūkanų. Indėliai iki 100k yra apdrausti*, o bankų bankroto tikimybė nėra labai didelė, tad rizikos kaip ir nėra. Net jeigu ji ir egzistuoja, valstybė tikriausiai pultų jį gelbėti (Latvijos Parex banka pavyzdys), žinoma tada indėlių išdavimas būtų užšaldytas keletai mėnesių, dėl apyvartinių lėšų trūkumo.

*Apie vadinamąjį indėlių draudimą: pasižvalgius internete radau, kad šiuo metu LT yra beveik 41 mlrd. Lt įmonių ir privačių asmenų indėlių, iš jų 24 mlrd. Lt yra gyventojų santaupos. Tuo tarpu pravertus Indėlių ir Investicijų draudimo įmonės atskaitą (2007), radau, kad draudimo fondo dydis siekė 847mln.lt (172mln. prieauglis lyginant su 2006) tad, 2008 turėtų viršyti vieną milijardą. Tačiau tai tikrai nėra pakankama suma padengti visiems indėliams. Žinoma, nėra aišku koks procentas indėlių viršija 100k. eurų ribą.

Vis tik džiugu kad taupymo lakštai pradėti platinti, o per pirmą dieną valstybei paskolinta net 384.300 Lt.

Susiję įrašai

8 Responses

 1. godo Says:

  mmm, naudinga informacija apie tai, kad indėlių draudimas nepadengia tokios didelės sumos. Tad ta rizikos premija oi kaip egzistuoja.

 2. Darius Says:

  Kur buvo pranesta, kad skolinosi uz dvizenkles palukanas? Kiek as zinau tai niekur todel as galiu taip pat sekmingai teigti, kad skolinosi veltui:)

 3. Justas Says:

  Tokių duomenų lyg niekas ir nepranešė (nors kažkur lyg teko kažką skaityti…)
  Tačiau pagal CDS dydį (maximalus taškas – 819) + palūkanų norma + skolintojo marža, galima padaryti išvada, kad teko pasiskolinti ir už daugiau nei 10%.:)

 4. Darius Says:

  As ir pats manau, kad palukanos tikrai buvo dvizenkles, bet as norejau savo komentaru pasakyti, kad negalima taip uztikrintai rasyti „kuomet valdžia skolinosi už dviženkliuss procentus iš užsienio bankų“ kai nera konkreciu faktu, nes cia tera tavo (mano ir daugelio kitu) prielaida:)

 5. Justas Says:

  Tavo tiesa, dėkui už patarimą:)

 6. Taupytojas Says:

  Gal kam iš skaitytojų teko pirkti taupymo lakštų šiais metais ir ar žino ar galima juos parduoti antrinėje rinkoje, pvz. Vilniaus vertybinių popierių biržoje?

 7. dien dan rao vat tot nhat Says:

  That is really attention-grabbing, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look ahead to in the hunt for more
  of your wonderful post. Additionally, I have shared your web site in my social networks

 8. dien dan rao vat lon nhat thai nguyen Says:

  Hi it’s me, I am also visiting this site on
  a regular basis, this web page is really good and the users are
  really sharing good thoughts.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.