TEO LT vertinimas

Pirmadienį akcijų biržą pasiekė žinia, kad Teliasonera, švedų telekomunikacijų bendrovė valdanti Lietuvos, Latvijos, Estijos ir keleto kitų šalių telekomus, nori supirkti visas likusias laisvai plaukiojančias akcijas ir turėti 100 % TEO LT kontrolės (taip pat norima supirkti ir Eesti Telekom akcijas). Pasiūlymas skambėjo neblogai – 1.81Lt. už akciją, kai akcija rinkoje kainavo 29% mažiau arba ~1.4 Lt. Pirma mintis šovusi į galvą, kad akcijų kaina staigiai šaus į viršų, tačiau po jos sekė kiek liūdnesnė mintis, kad būtų tikrai liūdna prarasti pačią likvidžiausią bendrovę mūsų nedidelėje biržoje, kuri nuolat mokėdavo dosnius dividendus, o jų pajamingumas kartais siekdavo ir 10 %. Ši akcija visada buvo ir tikriausiai vis dar yra populiari tarp įvairių vietinių ir užsienio fondų, taip pat ir tarp pavienių didelės rizikos vengiančių investuotojų.

Tačiau pasirodė ir kitokių pranešimų, kuriuose East Capital ir Danske bank teigia, kad siūloma kaina yra per žema ir jie nesiruošia parduoti savo akcijų… Reikia tikėtis, kad jų ir kitų stambesnių investuotojų dalis TEO LT viršys 5%, nes kitaip privalomasis akcijų supirkimas būtų neišvengiamas. Buvo siūloma ieškoti nepriklausomų vertintojų, kurie galėtų įvertinti akcijos kainą. Vieną iš variantų pateikiu žemiau, tiesa, gal nelabai profesionalų :)

Tuo tarpu man pačiam teko vertinti TEO LT naudojantis diskontuotų pinigų metodu (DCF) (vertinimą ruošiau rinkimams į SSE Rygos Investicinio Fondo valdybą). Tai buvo mano pirmasis toks vertinimas, kuomet reikėjo RT
pačiam susikurti modelį (nors excelį ir mėgstu, bet tai užtruko net kelias dienas), subalansuoti „Turtas = Įsipareigojimai + Akcininkų Nuosavybė“, pritaikyti daugiau mažiau logiškas prielaidas pagal kurias kis ateities pinigų srautai iš įvairių sričių (fiksuotas ryšys, internetas, tv, etc…), apskaičiuoti equity beta koeficientą, naudojant Capital Asset Pricing Model (CAPM) modelį surasti svertinio kapitalo kainos vidurkį (ang. WACC – Weighted Average Cost of Capital) ir galiausiai diskontuoti pinigų srautus ir gauti daugiau mažiau tikrą (paremtą savo įsitikinimais) kainą.

Pagrindinės prielaidos buvo sudarytos naudojant istorinius kompanijos duomenis ir tuo pačiu atsižvelgiant į telekomunikacijų perspektyvas šalyje.

  • Pajamos iš fiksuoto ryšio kasmet mažės po 9.7%
  • Pajamos iš interneto ir duomenų centrų kils 16% kasmet, tačiau augimo tempas lėtės
  • Pajamos iš TV paslaugų augs dviženkliu skaičiumi
  • Nusidėvėjimo lygis nekis
  • Dividendų išmokėjimo lygis viršys 100 proc.
Keletas išvadų:
  • Kompanijos P/E santykis yra žemiau OMX-V vidurkio.
  • Grynojo pelno marža – 19.18% (OMX-V vidurkis – 2.74%)
  • P/BV rodiklis mažiau už vienetą.
  • Dividendų pajamingumas: ~10%
Tuo metu (gegužės pabaiga, birželio pradžia) akcijų biržoje TEO LT kaina buvo 1.16Lt, o pagal mano DCF modelį net 2,06 Lt. arba 80% didesnė.
P.S. Įdomų tyrimą apie galimą vidinę prekybą (inside trade) savo tinklaraštyje pateikia kurmis.org.

Susiję įrašai

8 Responses

  1. Petras Says:

    Danske turi virš 5%, East capital apie 7-8 proc berods.

  2. Justas Says:

    Capital Asset Pricing Model. Ar teigingai supratau, jog tai imamas kažkos vidurkis kiek kitose akcijose kainuoja 1 kapitalo litas?

  3. Justas Says:

    CAPM tai modelis parodantis ryšį tarp rizikos ir laukiamos grąžos. Skaičiuojamas pagal formulę: nerizikingos investicijos (vyriausybių obligacijos) + akcijos beta koeficientas * ( tikima(ilgalaikė) grąža iš akcijų rinkos – nerizikinga investicija) + šalies rizika.

    TEO LT atveju: 10.20% = 3.65% + 0.642 * (9.75% – 3.65%) + 2.63%.

    O WACC parodo kapitalo kainą: nuosavybė/skola+nuosavybė * nuosavybės kaina + skola/skola+nuosavybė * skolos kaina * (1 – įmonių mokesčių tarifas).

    Kadangi TEO atveju skola yra minimali, tai galutiniame rezultate nelabai ir atsispindi. WACC = 10.15%

  4. Finanalize Says:

    Lygini su Valstybės rizika… Na iš principo galima, TEO ne Latvijoje juk randasi :)

    Argi VVP yra 3,65 proc.? Kiek žinau dabar mūsų VVP ~7 proc. ar kažkas panašaus.

    Čia turbūt viena iš tų forumulių, kurią galima paprasčiau apskaičiuoti :) Kiek gauni/turėtum gauti dividendų iš 1 Lt. investuoto į akciją.

  5. Justas Says:

    O saugi investicija imama arba Vokietijos VVP arba JAV, nes jeigu imtum Lietuvos, tai šalies rizika jau būtų įskaičiuota.

  6. Fredis Says:

    Sakyk ką nori, bet akcijos kainos įvertinimas visada buvo ir bus labai subjektyvus dalykas, dėl vertiniame naudojamų prielaidų, kurios dažnai akcijos kainą paveikia į vieną ar į kitą pusę. Tad visiems pradedantiesiems investuotojams į akcijų rinkas siūlyčiau atsargiau žiūrėti į visus akcijų vertinimus atliktus diskontuotų pinigų metodu (DCF)

  7. Domas Says:

    Sveiki gal kas galite imesti DCF exel skaiciuokle. Aciu.
    Idomu.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.